Chcete si zabruslit na zahradě během léta? Není problém. Syntetický led umožňuje bruslení kdykoliv. Tato „novinka“ vznikla již v 60. letech minulého století s cílem učinit z hokeje celoroční sport v jakémkoliv klimatu. Jedním z velkých zastánců syntetického ledu je Steven Stamkos (Tampa Bay Lighting 400 zápasů v NHL), který od mládí využíval k tréninkům právě umělý led. Denně prý střílel 500 střel na syntetickém ledu, aby zdokonalil svůj střelecký talent.
Co je syntetický led a z čeho je vyroben?
Syntetický led je řada do sebe zapadajících hladkých panelů na bázi polymeru, které strukturou a vlastnostmi připomínají přírodní led. Od prvních modelů prošel syntetický led značným posunem, a i nyní je trh zásobován moderními panely, které zvyšují kluznost, aby se co nejvíce podobala kluznosti ledu. Hlavní složkou syntetického ledu je vysokohustní polyethylen, který nahradil povrchy, které byly příliš měkké, nebo příliš tvrdé.
Kolik stojí umělá ledová plocha?
Umělý led lze zakoupit v libovolné velikosti, která bude vyhovovat vámi zadaných rozměrů. Panely se dodávají v řadě velikostí a tlouštěk, s jednoduchým nastavením. Cena umělého kluziště se tedy odvíjí od velikosti plánovaného hřiště. Pokud chcete pouze pár panelů pro vytvoření hokejové střelnice, pak počítejte s jednotkami tisíc korun. Pokud plánujete vytvořit hokejové hřiště v garáži, či na zahradě, počítejte s desítkami tisíc…
Nejlepší tréninkové pomůcky
Je syntetický led odolný?
Pokud vás zajímá odolnost a výdrž umělého ledu, věřte, že je opravdu odolný. Moderní syntetický led je voděodolný, desky mohou být uvnitř i ve venkovních prostorech, kde vydrží déšť, mráz i horko a mají zabudovanou UV protekci. Navíc je samomazací, tedy není nutná impregnace, či jiná péče o plochu. Při běžném domácím použití vydrží plocha 3-5 let. Můžete na ní brzdit, zatáčet, skákat, zkrátka vše, co děláte na ledu (jen ho prosím nejezte). Můžete hrát hokej na syntetickém ledu? Ano a věřte, že si na povrch rychle zvyknete.
Výhody a nevýhody syntetického ledu
Jaké jsou výhody a nevýhody syntetického ledu? V rámci diskuzí na hokejových fórech se mnoho uživatelů vyjadřuje kladně k technologickému posunu, který se za posledních několik let výrazně zlepšil. Zde přinášíme několik z nich.
Výhody:
- věrně napodobuje skutečný led – kluznost se stále více přibližuje klasickému ledu
- můžete používat celoročně – záleží jen na vás, jak často budete led využívat
- je nízkonákladové řešení tréninku – v dobách vysokých cen za energie je pořízení umělé ledové plochy ekonomicky výhodným řešením
Nevýhody
- může poškodit vaše nože – nekvalitní a neudržované plochy, na které jsou vpuštěni hráči v botách, přicházejí o své kluzné vlastnosti a mohou vám poničit nože. Také starší modely tvrdších desek rychleji tupily brusle.
- není tak hladký, jako skutečný led – je pravdou, že ani špičkové syntetické povrchy nejsou tak hladké, jako skutečný led. Na druhou stranu větší úsilí vložené do bruslení pomáhá k větší síle skluzu a vytrvalosti.
Jak čistit syntetický led
Čištění syntetického ledu je hračka. Zapomeňte na mokrý hadr a rolbu Zamboni také vynechte. K čištění umělého ledu postačí běžný vysavač, který odstraní hobliny a vy můžete ihned bruslit. Nemusíte čekat, až led uschne.
Související produkty
Podobně jako u jiného sportovního vybavení je i u syntetického ledu velký rozdíl mezi výrobci. Před nákupem byste si měli ověřit, jaké má daná plocha recenze, jaká je její kluznost a jaké má vlastnosti. Díky umělému ledu můžete zapracovat na střelbě, přihrávkách, či nácviku situací, na které během klasického tréninku není čas. Talent je třeba rozvíjet a mezi špičkové hráče se dostane jen ten kdo svůj potenciál rozvíjí. Se syntetickým ledem můžete trávit hodiny drilů u vás doma, ve sklepě, garáži, či na zahradě.
Mohlo by vás zajímat
2 komentáře: „Syntetický led“
-
Sla by ta skluznost jeste nejak zvysit, jakoze nejakou impregnaci? Mam starsi typ a uz to neni co to byvalo
-
Dobrý den, ano, pro starší typy desek jsou vyráběny speciální spreje na plochy. Plochu můžete i vyčistit jarem, čímž se zbavíte nečistot. Pozor nečistit benzínem, či savem, to by plochu zničilo.
Napsat komentář