hokejový rituál

Jak vytvořit předzápasovou rutinu

Víte, jak se chovat v den zápasu a co by mělo do předzápasového režimu patřit? Vybudování denního předzápasového režimu je pro hokejisty velmi důležité. Ať už jde o klíčový zápas, či běžný soutěžní, měl by být váš den detailně naplánován. Pokud se chystáte na hokejový zápas, je klíčová fyzická, mentální i emociální příprava, která pomůže hráčům

Jak vytvořit předzápasovou rutinu

Víte, jak se chovat v den zápasu a co by mělo do předzápasového režimu patřit? Vybudování denního předzápasového režimu je pro hokejisty velmi důležité. Ať už jde o klíčový zápas, či běžný soutěžní, měl by být váš den detailně naplánován. Pokud se chystáte na hokejový zápas, je klíčová fyzická, mentální i emociální příprava, která pomůže hráčům podat co nejlepší výkon. Nezáleží na tom, jakou ligu, či úroveň hrají. Nedostatečná příprava může vést k pomalejším reakcím, špatným rozhodováním i neschopnosti konkurovat připravenějšímu protihráči.

Každý hráč má své vlastní rituály, které provádí před každým zápasem. Ať už jde o omotání hokejky, typickou rozcvičku, či poslech muziky, jsou tyto rutinní záležitostí něčím výjimečným a velmi individuálním. Narušením, či vynecháním rutiny snižuje psychickou připravenost hráče ke hře.

Z mnoha testů vyplívá, že hráči, kteří se věnují konkrétní rutině, mají mnohem větší úspěch než ti, kteří se snaží zkoncentrovat až během hry.

Neexistuje žádná univerzální rutina, která by fungovala pro každého hráče. V sestavení však lze najít společný postup, jak si takovou rutinu vytvořit. Dle odborníků se správná příprava k zápasu skládá z kombinace výživy, odpočinku a cvičení.

Pro některé hráče příprava začíná dny před zápasem a trvá až do okamžiku, kdy puk spadne.

Den před zápasem

Příprava na zápas obvykle začíná den předem. Z hlediska výživy pro hokejisty je důležité, aby den před velkým zápasem konzumovali dostatek zeleniny, velké množství bílkovin a pomalu působících sacharidů. Tato kombinace pomáhá se zotavením fyzické únavy a udržuje imunitní systém. Po jídle je vhodné věnovat čas relaxaci v podobě četby, sledování filmu, či spánku. Důležité je dostat tělo i mysl do klidu. Večer před zápasem jděte spát pokud možno brzy.

Den zápasu

V den zápasu je vhodné vstávat brzy (mezi 6-8 hodinou) a začít svůj den velkou snídaní plnou bílkovin a sacharidů. Omezte rychle působící sacharidy jako chléb, těstoviny, brambory a cereálie. Zařaďte na svůj program procházku, či lehký běh nebo lehkou práci s hokejkou mimo led. Pokud máte čas, můžete si během dne lehce zdřímnout (30 minut), pokud jsou alespoň tři hodiny do zápasu.

Než vyrazíte na stadión, dejte si zdravé jídlo s vyšším množstvím bílkovin s pomalu působícími sacharidy např. rýži a více pijte vodu. Po příchodu na stadión by se měl hráč začít soustředit na zápas. Mentální příprava, vizualizace herních situací, omotání hokejky a další předzápasové rituály.

Pozápasová rutina

Po zápase je vhodné ihned konzumovat zdroj fruktózy, ovoce, či džus. Uvolnění svalů lehkým výběhem a sprchou před odchodem domů také nic nezkazíte. Jakmile dorazíte domů, je čas na doplnění obsahu bílkovin, pomalu působících sacharidů a zeleniny. Toto jídlo doplňuje energii, podporuje regeneraci a růst svalů a udržuje imunitu.

Závěrečnou fází rutiny hokejisty je odpočinek. Doporučuje se protažení svalových skupin, které byly během hry namáhané a věnovat pozornost těm částem těla, které jsou napnuté. Pokud vám nevadí studená voda, můžete se naložit do ledové vany, která celý proces regenerace zrychlí.

Příprava na zápas pomocí zavedené rutiny je klíčem k dosažení perfektního výkonu. Čím dříve se naučíte respektovat své tělo a jeho potřeby, tím více zlepšíte svůj výkon na ledě.

Související produkty

Mohlo by vás zajímat

2 komentáře: „Jak vytvořit předzápasovou rutinu“

  1. Zubr avatar
    Zubr

    A co jídlo od Vietnamce a 1000 mg vitamínu C ? 🙂

  2. Jiří Tobiáš avatar
    Jiří Tobiáš

    To funguje jen v Brně 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *