Moderní hokejové puky jsou vyrobeny z gumy, která se vulkanizuje. Vulkanizace je proces, při kterém se guma zahřeje a následně se nechá ztvrdnout. Hokejový puk měří 2,54 na tloušťku 6,7 cm v průměru. Tyto rozměry jsou standardem. Hmotnost puku se může drobně lišit dle výrobce. Oficiální hokejový puk pro mistrovství světa, či OH váží od 154 gramů do 168 gramů.
Jak získal hokejový puk své jméno?
Zde je historie založená na domněnkách. Jedna z nich je, že puk, resp ang. „puck“ byl pojmenován po postavě ze hry Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Jiná teorie má kořeny v skotském puc, nebo irském poc, což znamená šťouchnout, udeřit, nebo zasadit ránu, například tyčí, nebo hokejkou.
Sběratelské puky NHL
Jak se vyrábí hokejové puky
Hokejové puky se vyrábí dvěma způsoby, záleží na tom, zda je puk určen pro hru, nebo jako suvenýr. Herní puky jsou vyrobeny z pryžových trubiček, které jsou rozkrájeny a vloženy do tavné formy, kde jsou stlačeny a spojeny dohromady. Ve velkých fabrikách je možno tímto způsobem vyrobit až 10 000 puků za den. Puky jako suvenýr jsou vyráběny smícháním zrnitého kaučuku se spojovacím materiálem, který se opět vloží do formy a slisuje se. Za týden lze vyrobit až 5 000 puků s designem. Pro NHL se vyrábí puky v ST. Jerome, nebo Sherbrooke v Quebecu. U nás se vyrábí celosvětově známá značka puků GUFEX, která sídlí v Kateřinicích. Ta již tradičně dodává puky pro ELH i mistrovství světa v hokeji.
Varianty hokejového puku
Oficiální hokejový puk musí splňovat přísné normy na velikost a váhu, avšak puk pro trénink nemusí tyto kritéria splňovat. Pro trénink se často využívají puky druhé kategorie, které mají drobné defekty. Pro nejmladší hokejisty se také často používá modrý puk, který je odlehčený, váží okolo 110 gramů. Opakem je zátěžový puk, který slouží k rozvoji síly. Ten je často oranžový a váží okolo 280 gramů. Zátěžové puky s oblibou využívá ve své přípravě i Jaromír Jágr. V jeho případě se jedná o 910 gramů těžký puk, který je výrazně větší. Brankáři mohou pro trénink pozornosti využívat bílé puky, které se rozvíjí soustředěnost a rychlost reakcí.
Inline hokejové puky
Pokud hrajete inline hokej, nebo street hokej, jistě víte, že potřebujete jiné puky. Inline puky jsou lehčí a jejich povrch má vyšší kluznost, aby lépe klouzal po betonu a jiných površích. Odolnost a funkčnost puků je však perfektní, takže se nemusíte bát pořádně vystřelit.
Střípky z historie hokejového puku
- Z dochovaných materiálů víme, že se jako puk používal zmrzlý kravský trus.
- První hokejový puk byl čtvercový
- První gumové puky moc skákaly a tak se často používaly dřevěné puky, či kameny
- Moderní hokejové puky se před zápasem chladí, aby se zajistila lepší kluznost a snížila jejich pružnost
- Puky mohou letět až 180km/h a nepoškodí plexisklo
- Nejtvrdší ránu pukem zaznamenal Zdeno Chára 175,1, avšak v roce 2020 byl jeho rekord překonán 175,7 českým útočníkem Martinem Frkem.
FoxTrax / „SMART PUCK“
Když společnost Fox Sports v polovině 90. let vyhrála smlouvu na televizní vysílání zápasů NHL, uvedla do provozu systém FoxTrax, kterým se do puků NHL vkládala elektronika, aby je zviditelnili pro televizní diváky. Puky FoxTrax obsahovaly 20 infračervených zářičů produkujících 30 pulzů za minutu napájených vnitřní baterií. Infračervený signál zachytilo 16 senzorů v okolí kluziště a lokalizovalo puk pro televizní diváky. Když byl puk přihrán nebo vystřelen a překročil rychlost 80 km/h, objevil se červený ocas ukazující dráhu hokejového puku. Pokud by rychlost puku přesáhla 120 km/h, ocas by byl zelený. Puk FoxTrax byl oblíbený u některých televizních hokejových fanoušků, ale hokejoví veteráni ho nenáviděli. Hokejový puk FoxTrax vydržel asi tři roky, dokud Fox nepřišel o vysílací práva.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
2 komentáře: „Jak se vyrábí hokejový puk“
-
pekny clanek, gufex je skvela firma, ktera k hokeji patri a mely bysme na to byt hrdi, ze to jsou cesi
-
ten svitici puk si pamatuji, bylo to jak kdyz star wars hraje hokej, ale po chvili to spis rusilo
Napsat komentář