Každému je nejspíše jasné, že rukavice na hokej slouží jako ochrana rukou hokejisty při hře. Důležité je si říct, že chrání nejen před údery hokejkou, ale chrání také dlaň při držení hokejky. Správná rukavice by měla mít odolnou dlaň i odolný vnější materiál. Z čeho se rukavice skládá?
Jakou velikost rukavic hledáte?
Vyberte si holeně dle značky
Potřebujete poradit s výběrem rukavic?
Hledáte nové rukavice na hokej a nevíte si s výběrem rady? Vyzkoušejte našeho průvodce – Jak vybrat hokejové rukavice, který vás krok po kroku provede výběrem a získáte mnoho typů na co se zaměřit.
Nejnovější rukavice na hokej
Složení hokejové rukavice
Vnější část hokejové rukavice
Pro vnější část hokejové rukavice se nejčastěji používá síťovina (nylon), nebo syntetická kůže. Čistě kožená rukavice na hokej se na trhu již prakticky nevyskytuje. Důvodem ukončení výroby celokožených rukavic byla jejich vysoká hmotnost. Varianta rukavic ze syntetickou kůží je populárnější díky pružnosti. Velmi často se můžeme setkat s i koženkou, či dalšími elastickými materiály, které kryjí vnější část rukavice a nesají vlhkost. Nylonové rukavice na hokej nejsou tak odolné, jako ze syntetiky, zato jsou lehčí, což mnoho hráčů zaujme.
Ochrana rukou v rukavici
Hřbet rukavice je naplněn pružnou pěnou, či pěnami o různé hustotě a plastovými vložkami. Zde je možné na pouhý pohled zjistit výkonnostní úroveň rukavice. Ta se zpravidla viditelně projevuje na hřbetu rukavice při dělení článků. Čím více článků resp. členění hřbetu vidíte, tím vyšší úroveň rukavice na hokej máte v rukou. U vyšších modelů rukavic najdeme ochranné polštářky i na malíkové hraně rukavice. Ochranná pěna v hokejové rukavici je vrstvena tak, aby účinně tlumila nárazy. Vyšší modely rukavic kombinují více druhů pěny, nižší využívají pouze jednu. Velmi důležitou částí ochrany jsou plastové vložky. Každá hokejová rukavice musí bezpodmínečně mít silnou plastovou ochranu palce, s ochranou proti vykloubení. Ochranné plasty jsou dále přidávány dle výkonnostní úrovně. Čím vyšší model, tím více vložek zde najdete, tedy jste více chráněni.
Dělení prstů v rukavici
Dělení prstů (počet kloubů) je specifikum na které nejsou tabulky. U každého hráče najdeme jiný názor, zda-li je lepší mít více či méně kloubů. Asi nejlepší poučkou bude váš vlastní pocit. Osobně se kloním k názoru, že více kloubů znamená vyšší pružnost a tedy lepší citlivost na hokejku. U jednotlivých kloubů zvyšuje životnost jejich individuální obšití. Většina rukavic má klouby lepené a ty se mohou časem odlepit. Vyšší řady rukavic má spoje mezi klouby prošité. Pokud máte rukavici v rukou, zmáčkněte si jednotlivé dílky a zjistíte, kde jsou uložené plastové vložky. Zjistíte tak snadno stupeň ochrany prstů.
Dlaň v hokejové rukavici
Tématu dlaní, resp. jejich druhům a možné výměně při prodření jsme se věnovali v článcích: Hokejové rukavice – dlaně 1.část, Hokejové rukavice – dlaně 2.část a Výměna dlaně v hokejové rukavici, tedy k tomuto tématu již jen krátce. Kvalitní dlaně v hokejové rukavici mají kromě jedné vrstvy kůže i druhou protiskluzovou vrstvu v nejvíce namáhaném místě. Ta zabezpečuje pevnější držení hole, zabraňuje proklouznutí a komfortněji tlumí nárazy směřující od hole. Nejčastěji se u dlaní setkáte s názvy jako Clarino, Micronash, Digital a dalších. Některé „kůže“ jsou spojeny s výrobci, jiné jsou používány napříč hokejovým trhem.
Doplňky k rukavicím
Chrániče zápěstí se začali masivně používat cca. před 10 lety. Od té doby získaly mnoho příznivců a mnoho odpůrců. Dle mého názoru se tyto chrániče přestávají používat kvůli zpřísnění pravidel (sekání bylo považováno za sekání až při „odpadnutí ruky“ ) a tím se stal tento chránič spíše přebytečnou součástí výstroje. Dnes je u některých typů rukavic přidána tzv. trojdílná manžeta která zaručuje vyšší ochranu zápěstí. Opět je to spíše na rozhodnutí hráčů a jejich pocitech při rozhodování, zda vzít s chráničem nebo bez. U obránců je druh rukavic s chráničem oblíbenější kvůli bezpečnosti, u útočníků naopak bez chrániče kvůli snadnější práci zápěstím.