-
Ramena Bauer Supreme Ultrasonic S21 INT
-
Ramena Bauer Supreme 3S Pro S21 INT
-
Ramena Bauer Supreme GS S21 INT
-
Ramena Bauer Vapor 3X Pro S22 INT
-
Ramena Bauer X S21 INT
-
Ramena Bauer Vapor Hyperlite S22 INT
-
Ramena Bauer Vapor 3X S22 INT
-
Ramena Bauer Supreme Mach S23 INT
-
Ramena Bauer Supreme M3 S23 INT
-
Ramena Bauer Supreme 3S S21 INT
-
Ramena Bauer Supreme M5Pro S23 INT
-
Ramena Bauer X S24 INT
Hokejové chrániče ramen jsou největším chráničem z hokejové výstroje. Hokejové ramena plní tři základní body ochrany: ochrana ramen, ochrana páteře a ochrana oblasti břicha a prsou. Jednotlivá ramena se liší složením a ochranou, kterou poskytují i zaměřením na post hráče. Každý hráč vždy volí mezi pohyblivostí a bezpečností. Často se tak setkáváme s útočníky, kteří si pořizují co nejlehčí ramena, což jim poskytuje výhodu v obratnosti, ale snižuje jejich bezpečnost. Obránci raději volí bezpečná ramena, na úkor pohyblivosti.
Jak vybrat hokejové chrániče ramen
Hokejové chrániče ramen se mezi jednotlivými značkami příliš neliší. Pří výběru je nutné znát svou výšku, na základě které dokážete v tabulce velikostí daného výrobce ramen najít vhodnou velikost. U některých výrobců můžete k potvrzení velikosti porovnat váš obvod hrudníku, který bývá na některých ramenech uveden. Pokud se chystáte změřit, proveďte měření pomocí krejčovského metru přes prsa. Pokud si hokejista vybírá nová ramena, měl by se prvotně zaměřit na bezpečnost. Ve většině případů však hokejisté spíše řeší pohyblivost a bezpečnost až na druhém místě.
Top výrobci hokejové výstroje nabízí 2-3 řady chráničů, které jsou rozděleny dle preferencí hráčů. Zjednodušeně řečeno vybíráte ramena na základě postu hráče. Ramena pro útočníky by měla být kratší, většinou s méně chrániči, aby nebránily v rychlé změně směru. Hokejové chrániče ramen pro obránce je více chráněná, zejména v bocích a na břiše. Pro naše čtenáře jsme připravili zjednodušený návod – jak vybrat chrániče ramen, na základě kterého se lze snadno zorientovat.
Jak vybrat chrániče ramen pro děti
Dětské chrániče ramen musí perfektně sedět na těle hráče. Pokud dítěti pořídíte větší ramena, bude mít problém nejen při oblékání, ale i při samotném hraní. U dětí je vhodné, aby ramenní kloboučky byly co nejmenší. Velké kloboučky sice dělají z dítěte svalovce, ale velmi často brání v rozhledu hráče a jsou znatelnou překážkou při otáčení hlavou. U kratších ramen, které plně nekryjí záda a břicho hrozí riziko poranění. Jednoduše řečeno, pokud vidíte, že mezi kalhotami a chrániči ramen vzniká větší prostor, je vhodné pořídit větší. Dětské chrániče ramen mají své velikostní tabulky, které dobří prodejci zveřejňují spolu s produkty.
Výkonnostní řady chráničů ramen
Výkonnostní řady kalhot dělíme:
- Amatérské / hobby – tato ramena jsou vhodná pro občasné hraní s méně častým kontaktem. Nižší úroveň ochrany
- Poloprofesionální – střední cesta mezi ochranou a cenou, je nejvíce hledanou řadou
- Profesionální – pro hráče, kteří hrají denně, nejlépe chrání, pro nejnáročnější hráče
Uchycení hokejových ramen
Jak se hokejové chrániče ramen uchycují na tělo hráče? Uchycení probíhá na pažích a na hrudníku. K uchycení chrániče na pažích slouží flexibilní pásky se suchým zipem, které se omotají kolem paže a přichytí k předem připravenému místu. Zde by na chrániče ramen měla plynule navazovat ochrana lokte. K uchycení ramen na těle hráče slouží širší pásky, které jsou také flexibilní a a spolu s delším suchým zipem umožňují variabilní uchycení na středu těla hráče.
Chrániče ramen pro ženy
Trend ženského hokeje konečně začala vnímat i česká veřejnost a brzy snad i dovozci hokejové výstroje, kteří rozhodují o novém zboží pro tuzemské obchody. Ženy a dívky potřebují speciální hokejové vybavení, které odpovídá jejich tvaru postavy. Dámské chrániče ramen přesně spadají do této kategorie. Chrániče ramen pro ženy jsou anatomicky tvarované tak, aby chránily tělo hokejistek. Oproti klasickým chráničům ramen jsou v oblasti prsou volnější a dělené do více částí, které nedeformují tuto oblast. Ramenní kloboučky jsou nižší, jelikož ke hře, při které není povoleno hrát do těla, je nebudete potřebovat. Výrobci dámských vest se více zaměřují na ochranu podbřišku a samozřejmě ochranu páteře. Jak vybrat chrániče ramen pro ženy se můžete dočíst v našem článku.
Kdy je nutné pořídit nové hokejové chrániče ramen
Hokejová výstroj se během hraní opotřebovává, a ani chrániče ramen nejsou výjimkou. Úkolem chrániče je chránit a pokud tuto funkci přestane plnit, měl by být nahrazen. Ve většině případů dojde u chrániče ramen k odtržení, nebo prasknutí jedné z kopule, která bohužel nejde nahradit. Velmi často také povolí flexibilní materiál, který slouží u chycení chrániče na tělo hráče. Tyto pásky teoreticky lze vyměnit za jiné, například gumové se suchým zipem. Pokud na některém místě objevíte trhlinu, můžete zkusit tuto část sešít, avšak díky tvrdým materiálům je tato oprava více než náročná. Ve většině případů se doporučuje nákup nových chráničů ramen.
Desinfekce chráničů ramen
Jak prodloužíte životnost chrániče? Přeci péčí o něj. I když je ve většině nových chráničů obsažená složka, která aktivně bojuje proti tvorbě bakterií a plísní, není všemocná a po nějaké době vymizí. Proto je vhodné se od prvního dne užívání do boje s bakteriemi zapojit. Ptáte se jak? Jednoduše pomocí desinfekce na hokejovou výstroj. Postřikovou desinfekci můžete použít i na ty části výstroje, které nejsou pratelné.