Při výběru inline bruslí bychom se měli dívat na celou řadu faktorů – typ brusle, velikost a tvrdost koleček, ložiska nebo materiál. Do hry ale vstupují i další komponenty – některé možná zdánlivě malé a méně významné. Přesto nám jejich dobrý výběr pomůže cítit se v inlinech pohodlně a užívat si jízdy naplno. Jednou z takových maličkostí je i typ zavazování.
Osvědčená klasika
Nejběžnější zavazování, respektive zapínání, se kterým se u inline bruslí můžete setkat, představují buď klasické hokejové tkaničky, nebo přezky. Oba tyto způsoby upnutí mají své výhody i nevýhody.
Brusle s tkaničkami budete sice zavazovat déle, na druhou stranu je pravděpodobnější, že nohu lépe stáhnete. Tím jí zajistíte potřebnou stabilitu. Pokud se vám tkanička přetrhne, není problém sehnat si náhradní a svépomocí ji navléknout.
Brusle s přezkami naproti tomu obujete a zapnete rychleji a pohodlněji. Pokud se ovšem poškodí, budete dost možná muset s bruslemi do servisu.
Na trhu samozřejmě najdete i modely, které oba typy zapínání kombinují. Botu tak můžete klasicky zavázat a horní část ještě upevnit přezkou. Někdy jsou brusle ještě doplněné o pásky na suchý zip.
Vybrané inline brusle
Když vám jde o maximální pohodlí
Kromě těchto běžných způsobů existují i další druhy zapínání inline bruslí. Patří sem takzvaný Speed Lace, kdy brusli utahujete přes speciální systém lanka. Perfektního utažení dosáhnete díky jedinému zatáhnutí. Povolení je obdobně jednoduché – stačí uvolnit „pojistku“, která lanko drží.
Dalším méně typickým zapínáním je takzvaný Boa systém. I v tomto případě utahujete celou botu jediným lankem – tentokrát k tomu však využíváte otáčecího kolečka. Oproti Speed Lace zapínání, je tato metoda přesnější a stáhne nohu důkladněji. Navíc vám nikde nepřekáží konec utahovaného lanka.
Jak Speed Lace tak Boa systém mají nespornou výhodu v rychlosti zapínání, respektive povolování. Pokud se vám stane, že potřebujete upnutí boty poupravit během jízdy, můžete se těšit z naprostého pohodlí. S Boa systémem to možná zvládnete dokonce i během jízdy. Se Speed Lace pravděpodobně na okamžik zastavíte, ale za pár vteřin už frčíte dál. Naproti tomu s tkaničkami vám nezbyde nic jiného než zastavit, ideálně se někde usadit a poměrně dlouho povolovat a znova utahovat. Za brusle s Boa systémem nebo Speed Lace si ale přirozeně trochu připlatíte.
Moderní rychlozavazování ocení mimo jiné i rodiče menších dětí, pro které mohou být tkaničky a někdy i přezky poměrně náročné. Se Speed Lace i Boa zapínáním si však obvykle poradí i dětské ručky a často k tomu nebudou potřebovat ani asistenci rodičů.
Zkoušejte už v obchodě
Zavazování nebo zapínání si rozhodně vyzkoušejte už při samotném výběru bruslí. Nejenže si ověříte, jak který systém funguje, zároveň jen díky patřičnému utažení vyberete správnou velikost brusle. Nikdy tedy nezkoušejte inliny neutažené. Nazujte se do nich tak, jako byste skutečně vyráželi na vyjížďku. Stoupněte si do bruslařského postoje, a pokud vám to okolnosti dovolí, zkuste se v nich i trochu projet.
Pozor na přílišné utažení
Každý ví, že by mělo chodidlo v inline brusli dobře sedět. Určitě je potřeba boty dostatečně dotáhnout, aby měla noha patřičnou stabilitu a jezdec dokázal brusle správně kontrolovat. Ale pozor, abyste to nepřehnali. Extrémní utažení vám může způsobit nepříjemné bolesti, křeče a následně také otlaky nebo puchýře. Jízda na inlinech by ale rozhodně neměla být nepohodlná a neměli byste si z ní ani odnést oděrky nebo jiné „bolístky“. Pokud za jízdy zjistíte, že vás brusle příliš tlačí, neváhejte a zavázání malinko povolte.
Napsat komentář