Mnoho rodičů, ale i hráčů samotných, je vcelku nejistých v tématu jak vybrat hokejové rukavice. V tomto článku si ukážeme jednotlivé výkonnostní řady rukavic, poradím vám, čeho si všímat a naopak co nehraje takovou roli při výběru rukavic na hokej. Prvním krokem je výběr vhodné velikosti rukavic.
Jak vybrat velikost hokejových rukavic
Hokejové rukavice lze velikostně rozdělit do tří kategorií: dětské (youth), juniorské a seniorské. Každá kategorie má určité rozpětí, které označuje velikostní číslo v palcích. Palce jsou jednotkou, která se používá primárně v USA a GB a také u hokejové výstroje. Velikost hokejových rukavic v palcích je měřena od manžety rukavice po nejdelší prst. Obecně platí, že rukavice sedí tehdy, kdy se prsty netlačí ven před konec ochrany prstů a lem rukavice by měl být za vaší dlaní.
- Seniorské – 13″, 14″, 15″, 16″
- Juniorské – 10″, 11″, 12″
- Dětské (Youth) – 8″, 9″
U nejmenších hokejistů se rukavice označují jako Youth a jsou ve velikostech 8″ a 9″. Tyto rukavice jsou pružné, většinou vyrobené z lehkého nylonu a jednoduchou ochrannou pěnou. Důraz je zde kladen na lehkost. Juniorské rukavice jsou již ve třech velikostech, 10″, 11″ a 12″. Zde již najdeme vyšší úroveň ochrany i varianty střihu. Seniorské hokejové rukavice začínají od velikosti 13″ a končí 16″, ale můžeme se setkat s mezistupni, tedy 13,5″, 14,5″ …
Vyberte si z nabídky rukavic
Tvar hokejových rukavic
Tvar rukavice umožňuje výběr širokého (tradičního) provedení, nebo naopak obepnutého střihu, kdy vám ruka pevně drží v rukavici. Často se můžeme setkat také s termínem otevřené/uzavřené rukavice. Zde záleží na samotném hráči, co mu více sedí.
Výkonnostní úroveň hráče
Druhý krok je zvolit výkonnostní úroveň. Zde máme na výběr tři úrovně hraní označené jako: amatér, poloprofesionál a profesionál.
- Amatérské hokejové rukavice – pro začátečníky (hobby hokej) – vyznačují se ohebnou konstrukcí, lehkými materiály, ochrannými prvky podle směrnic IIHF. Tyto rukavice jsou zpravidla jen místy sešité, většina částí je slepená, prsty na rukavici mají 1-2 klouby, barvy pouze základní (černá, navy, červená). Amatérské hokejové rukavice jsou oblíbené pro svoji nízkou cenu.
- Poloprofesionální hokejové rukavice – vyznačují se vyšší ochranou, kvalitnějšími materiály (výztuhy z plastu), dlaně jsou často dvojité. Poloprofesionální rukavice jsou určeny pro pravidelné hraní, velmi často obsahují některé prvky z profi rukavic.
- Profesionální hokejové rukavice – vyznačují se špičkovou ochranou, dlaň je z top materiálů, vnitřek rukavice je složen z funkčních materiálů které odvádí pot, mají antibakteriální podšívku, některé typy mají i dvojité šití švů. Profesionální rukavice jsou určené pro každodenní hraní a jsou vysoce odolné, čemuž je úměrná i jejich vyšší cena.
Hlavními rozdíl mezi variantami je v úrovni ochrany, ohebnosti a dělení prstů, použitých materiálů a v neposlední řadě cena. Cenu jsem nechal jako poslední položku, jelikož záleží na samotném hráči, kolik je schopný a ochotný do rukavic investovat. Na základě velikosti, tvaru a výkonnostní úrovně jste nyní schopni vybrat hokejové rukavice. Pokud však nejste 100% přesvědčení, jak vybrat hokejové rukavice, mohou vám pomoci následující body.
- Materiál – Hokejové rukavice kombinují pro vnější stavbu materiál nylon a syntetickou kůži. Nylon skvěle odvádí vlhkost, kůže dodává pružnost rukavicím. Kvalita materiálu ovlivňuje výslednou cenu rukavic
- Barva – U základních modelů a dětských rukavic se setkáme pouze s jednobarevným designem, vyšší řady již nabízejí kombinace barev.
- Dlaň – Dlaň rukavice je nejvíce namáhanou částí a na její krytí se nejčastěji používají materiály jako clarino, nash, lycra a další. Tématu dlaně jsme se již věnovali v článcích: Hokejové rukavice – dlaně 1.část, Hokejové rukavice – dlaně 2.část a Výměna dlaně v hokejové rukavici.
- Prsty – Prsty jsou u nižších řad rozděleny na dva články, u vyšších řad 3-4 články. Palce musí být vždy chráněny proti vykloubení a jsou jedno a dvou článkové.
Hokejové rukavice jsou druhou nejdůležitější součástí výstroje v rámci hry. Je třeba tuto část nepodcenit a nespoléhat vždy na obchodníky, kteří ve snaze prodat poslední kusy ze skladu naslibují kromě akční ceny i nadstandardní vlastnosti mnohdy nevhodných rukavic. Pokud tedy nemáte vlastní zkušenosti s danou značkou a nejste si úplně jistí kvalitou zboží, poraďte se s „odborníkem“ (trenérem, poradcem, kvalitním hokejistou). U hokejistů na vrcholové úrovni se obecně doporučuje používat dva stejné páry rukavic. V přestávkách můžete rukavice vyměnit za suché, což vám poskytne značnou výhodu. Mokré rukavice mají jiné vlastnosti než suché, na které je hráč zvyklý. Každý profesionál potvrdí že tento „komfort“ pomáhá ke kvalitnějšímu výkonu.
Osobně nedoporučuji základní modely rukavic v případě, že se chystáte hrát kontaktní hokej. Tyto rukavice často nemají plastové chrániče v hřbetu rukavice a tak v případě úderu hokejkou, či pukem může dojít ke zlomení kosti.
Mohlo by vás zajímat
Nejlepší hokejové rukavice 2024
Inovace ve hře: Hokejové rukavice CCM Jetspeed FT6 Pro
Novinky Warrior – Rukavice Warrior Alpha FR a Alpha LX
4 komentáře: „Jak vybrat hokejové rukavice“
-
Delaji se jeste takove ty rukavice s delsim chranicem pres zapesti? Ty nove me neprijdou tak bezpecne
-
Bohužel takové rukavice se už nedělají, je to tím, jak se mění hokej. Dříve běžná sekera přes zápěstí je dnes automatický trest a tak není úplně nutné dělat tak bezpečné rukavice na hokej.
-
Jak poznam, ze je palec na rukavici chranen proti vykloubeni? Jde to nejak otestovat? Mam starsi rukavice Bauer 200 a nedavno jsem pri buly dostal hokejkou na palec a neprislo mi ze by se nejak zastavil. Diky
-
Dobrý den, zkuste na palec rukavice zatlačit, pokud ho ohnete více, než je běžný rozsah palce, pak vás nechrání.
Napsat komentář