Hokejové chrániče ramen patří k nejdůležitějším chráničům u hráčů ledního hokeje. Kromě ochrany ramen a bicepsů mají důležitou funkci při chránění oblasti zad ( páteře) a břicha. Čeho si všímat při výběru ramen a pro jaké se rozhodnout? To vše se vám pokusím ukázat v tomto článku.
Hokejová ramena, jak vybrat
Jak už jsem předesílal v dřívějších článcích, důležitý je pocit z dané vesty a její ochrana. Výjimečně jsem zařadil na první místo pocit. Samozřejmě je nejdůležitější ochrana kterou vesta nabízí, ale subjektivní pocit hraje u vesty důležitou roli. Chrániče ramen musí hráči maximálně přilnout k tělu. Musí ho dokonale obepínat a zároveň chránit. Pokud si pořídíte větší ramena, s největší pravděpodobností vám budou zavazet v pohybu. Při střetu s protihráčem nebo střelbě, se budou posouvat mimo oblast kterou mají chránit. Časem pak stejně budete nuceni koupit přesnou velikost ramen. Prvním krokem při výběru hokejových ramen je volba správné velikosti.
Jak vybrat velikost chráničů ramen
K nalezení správné velikosti ramen vám poslouží tabulka velikostí. Pokud znáte svoji výšku, máte napůl vyhráno. Dopomoci vám může také doplňkové měření obvodu hrudníku, který snadno změříte pomocí krejčovského metru. Měření provádějte přes prsa. Hmotnost hráče je možné posuzovat jako další doplňkový parametr pro výběr. Velikost ramen dělíme do tří velikostních skupin – dětské (YTH), juniorské (JR) a seniorské (SR). Dále pak využíváme známé označení S,M,L,XL… Vhodné je zvolit takovou velikost, u které jste se svým naměřeným rozměrem dostali doprostřed uvedeného intervalu v cm, protože v rámci tohoto intervalu ramena nejlépe sedí na těle.
Seniorské chrániče ramen
Juniorské chrániče ramen
Dětské chrániče ramen
Výkonnostní dělení ramen
Dalším krokem je volba vhodné výkonnostní řady. Ta představuje doporučenou frekvenci použití. Na výběr máme tři řady a to – amatérské, poloprofesionální a profesionální.
Chrániče ramen pro amatéry
Základní stupeň ochrany poskytuje spolehlivou ochranu pro méně kontaktní hokej. Jsou velmi lehká a zaměřují se především na volnost pohybu. Oblíbené jsou zejména pro svoji nízkou cenu. Ideální frekvence hraní je 1-2x týdně.
Chrániče ramen pro poloprofesionály
Střední řada chráničů ramen nabízí propracovanou ochranu všech důležitých partií bez zásadního omezování pohybu. Změn si můžeme všimnou zejména v oblasti ramen, bicepsů a zad. Ramena jsou přizpůsobena na kontaktní hru s frekvenci hraní 3-4x týdně.
Chrániče ramen pro profesionály
Nejvyšší řada chráničů nabízí špičkovou ochranu a provedení v dokonalém anatomickém tvaru chrániče. TOP technologie zabezpečují absolutní ochranu s komfortním usazením na těle hráče. Profesionální ramena mají funkční výstelky, které odvádí vlhkost a aktivně bojují proti tvorbě zápachu a bakterií. Doporučená frekvence hraní je 5-7x týdně.
Vyberte si správné chrániče
Výběr chráničů dle postu hráče
Mnoho hráčů přihlíží při výběru ramen ke svojí úloze na ledě. Tuto část tak berte spíše jako informační. Chrániče ramen preferované útočníky jsou kratší, většinou s méně chrániči, aby nebránily v pohybu. Chrániče ramen preferované obránci jsou více chráněné, zejména v bocích a podbřišku.
Mohlo by vás zajímat
CCM Tacks XF Pro – pozvedněte svou hru na novou úroveň
Nejpopulárnější hokejové vybavení sezóny 2022/23 v NHL
Výstroj na hokej pro hráče všech úrovní
2 komentáře: „Jak vybrat chrániče ramen“
-
Je nejaky rozdil mezi rameny, co se delali driv a tema co jsou dnes? Prijde mi to porad stejne
-
Obecně je rozdíl v materiálech, které jsou lehčí a bezpečnější. Rozdíl bude jistě i v hmotnosti, která se tlačí čím dál níž. Třetí bod, co mě napadá, bude, že nové chrániče ramen mají nižší a menší ramenní kloboučky, už se nedělají takové ty velké, které dělali z hráčů obry.
Napsat komentář