výběr chráničů loktů

Jak vybrat chrániče loktů

Hokejové chrániče loktů chrání tento důležitý kloub i celou paži hráče, před nárazy a dopady na ledovou plochu. Sekání protihráče, letící puk, či pád, mohou způsobit poškození lokte, které je velmi bolestivé a jistě vás na delší dobu vyřadí ze hry. V tomto článku se pokusím sepsat maximum informací, které byste měli znát před tím,

Jak vybrat chrániče loktů

výběr chráničů loktů

Hokejové chrániče loktů chrání tento důležitý kloub i celou paži hráče, před nárazy a dopady na ledovou plochu. Sekání protihráče, letící puk, či pád, mohou způsobit poškození lokte, které je velmi bolestivé a jistě vás na delší dobu vyřadí ze hry. V tomto článku se pokusím sepsat maximum informací, které byste měli znát před tím, než začnete vybírat chrániče loktů. Chrániče loktů patří do levnější kategorie hokejové výstroje. I když se jedná o menší chránič, patří mezi nejdůležitější a rozhodně nedoporučuji bez něj vyjet na led.

Z čeho jsou chrániče loktů vyrobené

Hokejové chrániče loktů jsou vyrobeny převážně z pěn a tvrdých plastů. Vnitřní část chrániče je téměř vždy konstruována z pěny. Špičkové chrániče loktů obsahují pokročilé výkonné pěny a plasty, které absorbují nárazovou sílu a rozprostírají ji do celého chrániče. Vyšší řady chráničů často obsahují materiály, které vychází z vojenské techniky, tedy kompozit, kevlarová vlákna, tvrzené plasty a další. Využívají se také technologie inteligentních materiálů, jako je D3O, které pocházejí z motocyklových helem. Všechny chrániče mají stejné rozdělení zón. Jaké to jsou?

 

  • Ochrana paže –  navazuje na chrániče ramen a je často vyroben z tvrdého plastu, aby absorboval sílu přímých nárazů
  • Ochrana bicepsu – chránič, který chrání biceps proti přímému úderu
  • Loketní chránič – chrání loketní kloub při pádu, nebo nárazu. Dříve se využíval měkký chránič, který byl velmi pohodlný, ale časem byl nahrazen tvrdou skořepinou, která je více odolná a bezpečná.
  • Chránič předloktí – chrání oblast paže, mezi loktem a rukavicí. Někteří hráči preferují delší chránič předloktí s větší ochranou, jiní zase kratší pro větší mobilitu
  • Vnitřní vložka –  poskytuje extra vycpávku a pomáhá eliminovat vlhkost v chrániči

 

K čemu slouží chrániče loktů

Chrániče loktů slouží jak už název sám vypovídá, k ochraně loktů. Chrání loket a loketní kloub proti nárazům a pádům. Dále chrání bicepsy a v případě prodloužené verze i předloktí proti úderům od soupeřů. Lokty musí plynule navazovat na chrániče ramen aby maximálně chránili hráče. Chránič loktů musí obsahovat alespoň 2 upínací pásky, nejčastěji z pružné gumy, které se upínají pomocí suchých zipů. Samotný chránič je složený z tvrzeného plastu který je anatomicky tvarovaný a pěnových výztuh. Materiály se liší dle výrobce a výkonnostní řady.

Nejlepší ochrana loktů na trhu

Rozdělení chráničů na lokty

Hokejové chrániče loktů můžeme dělit dle značek, doporučené věkové kategorii a úrovně hraní hokejisty. Dělení dle značek není příliš důležité, jelikož jde spíše o preferenční hodnocení na základě marketingu dané značky. Budeme se tedy věnovat zbylým dvěma. U věkových kategorii je rozdělení na chrániče loktů pro děti, někdy označené jako Youth, juniory a seniory.

tabulka velikostí chráničů loktů

Produktové určení – výkonnostní řada

V dalším kroku se dostáváme k výběru vhodné výkonnostní řady. Výkonnostní řady dělíme do tří kategorií:

  1. Chrániče loktů pro amatéry – poskytují jistou ochranu lokte a základní ochranu bicepsu a zápěstí. Použité materiály patří ke standartu.
  2. Chrániče loktů pro poloprofesionály – lépe uzpůsobeny na pohyb, odolnější chránič lokte, silnější chránič zápěstí i bicepsu, pohodlnější výstelka
  3. Chrániče loktů pro profesionály – špičková ochrana lokte, zápěstí i bicepsu, jisté držení, většinou antibakteriální výstelka

Jak vybrat nejvhodnější chrániče loktů

Ideálním měřítkem pro správný výběr je výška vaší postavy. Většina výrobců má nastaveny velikosti právě v souvislosti s výškou hráče. Každý chránič by měl přesně obepnout ruku hráče tak aby nedocházelo k protáčení nebo sjíždění chrániče. Důležitý je i samotný pocit který z chrániče máte. Pokud vás chránič škrtí nebo vám není příjemný, nemá smysl doufat že si na něj zvyknete. Jak už jsem nakousl v úvodu, můžete se setkat s chrániči loktů, které mají extra chránič pro oblast zápěstí. To ocení zejména vyšší hráči s delšími pažemi, kdy toto prodloužení pokryje prostor mezi loktem a rukavicemi.

Které chrániče loktů jsou nejlepší pro můj styl hry?

Pozice, na které hrajete a váš styl hry, mohou také ovlivnit vaše rozhodnutí, jaké chrániče vybrat. Například útočník ideálně hledá anatomicky tvarovaný střih s nižším profilem, který mu zaručí maximální pohyblivost, zatímco obránce bude hledat větší a bezpečnější chrániče, které jsou vhodné pro fyzickou hru. Naštěstí tu máme výrobce, kteří myslí na celé spektrum hráčů a jejich potřeby. Proto např. u Bauer, nebo CCM najdeme řady zaměřené na rychlost- řada Bauer Vapor / CCM Jetspeed, sílu – řada Bauer Supreme / CCM Tacks a další.

Jak vybrat dětské chrániče loktů

Rodiče jistě hledají to nejlepší, co mohou dítěti pořídit a často se stanou obětí prodejců, kteří se jim snaží vyprodat poslední kusy ze skladu. Aby jste se nenechal napálit, zkuste se držet doporučení. Obecně platí, že dětské chrániče loktů by měly sahat od manžety rukavic ( nejvyšší bod nad zápěstím), až po chrániče bicepsů na ramenech. Tím je chráněno předloktí i triceps. U dětí obzvlášť je nutné kupovat takové chrániče loktů, které jim sednou. Pokud koupíte velikost, „do které dítě doroste“, budou mu tyto chrániče klouzat, což ho vystaví nebezpečí úrazu. Chránič loktů musí nehnutě sedět na svém místě, jinak je zbytečný.

Jak dlouho chránič lokte vydrží?

Životnost chrániče na lokty samozřejmě závisí na frekvenci a intenzitě hraní a také na tom, jak o svoji hokejovou výstroj pečujete. Pravidelní hráči budou muset měnit své chránič dříve, než hobby hokejista, který hraje pouze o víkendech. Dobře udržovaný chránič může vydržet několik let, pokud však máte povislé popruhy, nefunkční suchý zip, prasklý plast, či odhalené vycpávky, je čas na nové chrániče. Pravidelná desinfekce loktů a sušení chráničů, může prodloužit životnost a zabránit předčasnému rozpadu materiálu.

Související produkty

Osobně jsem hrál s klasickými i s extra chrániči na zápěstí a dle mého názoru je varianta bez přidaného chrániče pro útočníky lepší. Při práci s pukem nejste omezeni dalším chráničem a tak se vám rychlé kličky provádějí snáze. Pokud jste však více silový hráč, který se nebojí častých osobních soubojů, bude vás prodloužená varianta více chránit. Rozhodnutí, který chránič vám sedne je jen na vás.

Mohlo by vás zajímat

7 komentářů: „Jak vybrat chrániče loktů“

  1. milos zapletal avatar
    milos zapletal

    ja jako obrance radeji schytam nejakou ranu nez mit ty dlouhe lokty a nemoct se v nich pohnout

  2. hokejman.cz avatar
    hokejman.cz

    Riskovat zdraví na úkor bezpečí je v hokeji vcelku běžná záležitost, ale rozhodně ji nedoporučujeme.

  3. hokejboj avatar
    hokejboj

    Bych nerekl, ze vybrat hokejove lokty je neco sloziteho, ale kdyz na to koukam tak asi je. Kazdopadne dobry navod a diky za vasi praci

  4. hokejman.cz avatar
    hokejman.cz

    Díky, jsem rád, že pomohlo.

  5. radimkrasik avatar
    radimkrasik

    Musim souhlasit, koupil jsem lokty a nesedi me k ramenum, takze budu kupovat nove a nejspis i s vestou. Nebo aspon stejnou radu…

  6. Denis Pospichal avatar
    Denis Pospichal

    Jak uchytím lokty k vestě aby neklouzaly?

  7. admin avatar
    admin

    Dobrý den, nijak, lokty musí být samostatně uchyceny k paži, propojení s vestou by mohlo být nebezpečné. Pokud vám lokty kloužou dolů, máte buď špatnou velikost nebo zteřelé gumy, které mají loket fixovat na paži.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *