Chrániče holení patří mezi nejzákladnější část hokejové výstroje. Holeně nutně potřebuje jak profesionál, tak amatér, který chodí hrát hokej jen v části výstroje. Riziko zlomení holení kosti se díky chráničům minimalizuje. Pro výběr vhodného chrániče postačí, pokud znáte výšku hráče, věk a jeho výkonnostní úroveň.
Jak vybrat velikost chráničů holení
Velikost chráničů na holeně můžeme vybrat na základě výšky a věku hráče. Hmotnost hráče je spíše doplňkový parametr. Pokud si budete chtít změřit přesnou délku holeně, tak měřte od místa kde nárt přechází v holenní kost až po střed kolenního kloubu. V tabulkách níže dělíme chrániče do tří kategorii: dětské (youth) ve velikostech 7-9 palců, juniorské ve velikostech 10-12 palců a seniorské ve velikostech 13-18 palců. Zde jsme pro vás připravili orientační tabulku velikostí.
Dětské chrániče na holeně
Juniorské chrániče na holeně
Seniorské chrániče na holeně
Vyberte si z nabídky chráničů
Umístění jazyka v brusli
U výběru délky chrániče je také vhodné přihlédnout k tomu, jak máte umístěn jazyk v brusli. Existují dvě možnosti, jak si hráči umísťují jazyk v brusli.
- jazyk je umístěn pod chráničem na holeně – vybíráte delší chrániče holení
- jazyk je umístěn před chráničem na holeně – vybíráte kratší chrániče holení
Příklad: Pokud byste vybrali delší chrániče a zasunuli ho do brusle pod jazyk, došlo by v případě pokrčení v kolenou k vysunutí holení směrem vzhůru, což by bylo velmi nekomfortní.
Výběr chrániče na holeně dle výkonnostní úrovně
Pokud máme jasno ve velikosti, můžeme přejít k druhému kroku, výběru výkonnostní úrovně. Tu dělíme do tří kategorií, stejně jako ostatní části hokejové výstroje – amatér, poloprofesionál a profesionál.
Hobby hokejové chrániče na holeně
Základní model chráničů na holeně, označován jako hobby, nebo amatérské hokejové holeně, plní funkcí ochrany kolene, holeně a částečně kryjí i lýtko. U této řady je komfort na nízké úrovni, odvod potu není příliš řešen a výstelka je spíše jednoduchá. Výhodou je však nízká pořizovací cena. Amatérské hokejové chrániče na holení je vhodné používat 1-2x týdně.
Poloprofesionální hokejové chrániče na holeně
Nejvíce využívaná je střední cesta, tedy poloprofesionální hokejové holeně. Zde se kombinuje vyšší úroveň ochrany a ceny. Holeně již mají kvalitní boční ochranu kolene i lýtek a systém odvodu vzduchu a vlhkosti je také lépe řešen. U poloprofesionálních holení je doporučená frekvence hraní 3-4x týdně.
Profesionální hokejové chrániče na holeně
Nejvyšší stupeň ochrany nabízí špičkové materiály, které chrání koleno, lýtko i holeně. Komfortní výstelka udrží nohu v suchu a teple po celou dobu tréninku, či zápasu. U TOP modelů již nalezneme i aktivní složky pro boj s bakteriemi a zápachu z hokejové výstroje. Oproti dvou nižším řadám jsou tyto holeně značně odlehčené. Doporučená frekvence hraní je 5-7x týdně.
U chráničů na holeně je ještě vhodné přihlédnout k tloušťce lýtka. Některé značky nabízejí úzký i široký profil holení o kterém vás měli v popisku informovat. Ani v tomto případě jsem do nutností k výběru nezařadil značku výstroje, protože zde nenacházím přílišné rozdíly. Záleží tedy na vás, jaké holeně si vyberete.
Mohlo by se vám líbit
3 komentáře: „Jak vybrat chrániče holení“
-
To me nikdy nenapadlo s ti umistenim chranice pod brusle a to hraji 20 let. Puvodne jsem hral s holenemi pod jazykem pak se to zacalo nosit nad jazykem tak jsem taky zacal a nijak nad tim nepremyslel
-
Vadi necemu, kdyz odstranim tu vlozku co je zevnitr holeni na suchy zip? Kdyz ji tam necham, tak mi prijde ze je tam noha malo zaborena a ze leze lytko hodne ven.
-
Dobrý den, nevadí to, jen příjdete o komfort a nejspíš o nějakou technologii, která bojuje s tvorbou bakterií. Na funkčnost chrániče to nebude mít vliv.
Napsat komentář