Tříkolečkové brusle si už v inline světě získaly svoji oblibu. A po právu. Na rozdíl od běžnějších čtyřkolečkových modelů mají totiž hned několik výhod. Především umožňují rychlejší jízdu, která ale není na úkor ovladatelnosti. Svoje využití najdou hlavně na závodních tratích, ve skate parcích, na hokejových hřištích nebo třeba ve městech. Jak je ale správně vybrat, aby vám poskytly požadovaný výsledek?
Velká kolečka dokáží divy
Hlavním benefitem tříkolečkových inline bruslí je možnost osadit rám většími kolečky. S těmi potom můžete svištět rychleji než kdy předtím. Jakou velikost ale zvolit? Nabízí se hned několik možností.
1) Brusle se třemi kolečky o průměru 100 mm (3×100)
Pro využití těchto bruslí nemusíte být žádný profesionální závodník. Jsou totiž vhodné i pro začátečníky, respektive lehce pokročilé jezdce. Pojedete s nimi o něco rychleji a navíc budete mít jízdu plně pod kontrolou, a to díky krátkému rámu brusle. Ten může být v tomto případě dokonce ještě kratší než u běžných čtyřkolečkových bruslí typu 4×80.
Brusle 3×100 si navíc lépe poradí i s nerovnostmi na trati, což ocení především právě začínající bruslaři. Dobře je využijete jak na stezkách při rekreačním jezdění, tak v ulicích měst.
2) Brusle se třemi kolečky o průměru 110 mm (3×110)
Tato varianta patří k nejoblíbenějším, a to pro svoji univerzálnost. Dosáhnete s nimi výrazného zrychlení, ale zároveň neztratíte na ovladatelnosti, protože rám bude srovnatelný s tím, který najdete u čytřkolečkové verze 4×80.
Na bruslích 3×110 budete skvěle zvládat nerovnosti, jízdu budete mít ve vlastní režii a přitom pojede skutečně rychle. To nám ovšem napovídá, že tento typ není nejvhodnější pro úplné začátečníky. Pokročilejší jezdci jej však mohou využít jak ve městě, tak na stezce.
3) Brusle se třemi kolečky o průměru 125 mm (3×125)
Rychlost, rychlost a zase rychlost. To je hlavní výhodou tříkolečkových bruslí s největšími možnými kolečky, která mají v průměru 125 mm. Abyste ovšem tento typ využili naplno, je potřeba ovládat správnou techniku. Proto jsou tyto brusle jednoznačně doporučované pro zkušené jezdce.
Brusle 3×125 se dají skvěle využít na dlouhých trasách, kde se s nimi můžete rozjet naplno. Bezkonkurenčně si poradí se všemi nerovnostmi na trati a nabízí také skvělou setrvačnost. Díky krátkému rámu opět umožňují snadnou ovladatelnost. Existuje ovšem i varianta s rámem delším – ten se využívá hlavně při závodním bruslení nebo inline maratonu.
Vyberte si z nabídky inline bruslí
I menší kolečka mají něco do sebe
Ve světě tříkolečkových inline bruslí existuje i opačná varianta – tedy brusle, které mají sice tři kolečka, ale paradoxně poměrně malá. Mohou mít průměr 90 mm, nebo dokonce ještě menší. Jejich výhoda už přirozeně nespočívá v rychlosti. Umožňují ovšem maximální obratnost. Jejich rám je extrémně krátký a samotné brusle jsou navíc lehké. Na stezku se příliš nehodí, ale jsou ideální do skate parků, kde na nich můžete zdolávat nejrůznější překážky, kroužit slalom a podobně.
Brusle se třemi menšími kolečky nalezneme také u dětských modelů, protože na jejich krátký rám se čtyři kolečka zkrátka nemusejí vejít.
Potřebujete nová kolečka?
Vybírejte pečlivě
Pokud jste si zvolili tu „vaši“ velikost koleček, vězte, že je při nákupu potřeba zamyslet se i nad ostatními komponenty bruslí. Chce to kvalitní ložiska, rám i samotnou botu. Šetřit se rozhodně nevyplácí. Pokud totiž budou brusle na některé části ošizené, přijde potenciál tří koleček vniveč, protože ani sebelepší jezdec potom nedokáže využít svoji sílu a techniku naplno. Nebojte se proto zainvestovat – kvalitní brusle vám přece vydrží dlouho a vy si na nich užijete spoustu úžasných kilometrů.
Napsat komentář