Mnoho hráčů bude před letošní sezónou řešit stejný problém- jak vybrat hokejový chránič krku. Po tragické události z října 2023, kdy během zápasu zemřel britský útočník Adam Johnson, upravila IIHF pravidla a od sezóny 2024/2025 musí všichni hráči nosit hokejový chránič krku.
„Všichni hráči všech kategorií musí nosit chránič proti říznutí do krku, který je určený pro tento specifický účel a je vyroben tak, aby kryl co největší část krku. Chránič proti říznutí do krku musí být používán správným způsobem a nesmí být v žádném případě nijak upravován nebo nahrazován. Za porušení tohoto pravidla, které následuje po varování hlavním rozhodčím, se uloží menší trest.“
Výběr hokejového chrániče krku může být díky různým typům obtížný, proto vám v tomto článku pomůžeme s orientací, abyste si snadno vybrali tu nejvhodnější ochranu.
Hokejový nákrčník je nezbytnou součástí hokejové výstroje, který kryje krk a hrdlo a snižuje tak riziko tržných ran způsobených ostrými noži hokejových bruslí. Tento malý chránič je chytrou investicí pro hokejisty všech úrovní, bez ohledu na to, zda jsou, či nejsou ve vaší lize povinné.
Certifikace hokejového chrániče krku
Nákrčníky, které splňují požadavky IIHF by měly být označeny certifikací BNQ, HEEC nebo CE. Mnoho chráničů má obě certifikace, ale některé mohou mít pouze jednu nebo druhou. Co jednotlivé certifikace znamenají?
V závislosti na zemi a hokejové lize vyžadují ochranné pomůcky, jako jsou helmy, ochrana obličeje a chrániče krku, specifické bezpečnostní normy, které musí značky a výrobci splňovat. Pokud jde o chrániče krku, musí splňovat tyto směrnice:
- kvalita materiálu a postup výroby
- odolnost proti kontaktu s nožem brusle
V rámci světa se můžete setkat s tímto označením:
CE: Toto označení znamená, že hokejový výrobek, který byl vyroben kdekoli na světě, splňuje evropské normy na ochranu zdraví, bezpečnosti a životního prostředí pro hokejové ligy v Evropské unii.
BNQ: Bureau de normalisation du Québec – Hockey Canada a Ringette Canada je certifikace, která se používá v Kanadě.
HECC: Hockey Equipment Certification Council (Rada pro certifikaci hokejového vybavení) – HECC, která se uplatňuje v ligách v USA, stanovuje normy pro hráčské helmy, brankářské masky a také ochranu obličeje a očí.
Styly hokejových chráničů krku
Existuje několik různých stylů/tvarů hokejových chráničů krku: klasický límec, chránič s brindákem a ribano s chráničem krku. Záleží na osobních preferencích hráče a na tom, co pro vás bude nejpohodlnější.
- Klasický chránič krku – límec
Standardní hokejové chrániče krku jsou nejčastější volbou hráčů a poskytují požadované krytí kolem krku a hrdla. Jednoduše se připevní kolem krku a zajistí páskem na suchý zip v zadní části krku. Dražší modely mohou být vybaveny dodatečnou ochranou proti nárazu, jako například Aegis Interceptor, který má pěnu D3O Smart Foam, která pomáhá chránit před nárazy od puků, holí a jiných hráčů.
- Chránič krku s brindákem
Hokejové chrániče krku s brindákem (náprsenkou) jsou vybaveny dodatečnou ochranou v podobě integrovaného límce (tzv. náprsenkou, brindákem). Tato konstrukce obepíná krk a hrdlo a navíc poskytuje rozšířenou ochranu proti proříznutí v horní části hrudníku a klíční kosti.
- Ribano s chráničem krku
Nejdražší a zároveň nejpohodlnější jsou nová ribana s integrovaným chráničem krku. Zde je ochrana navržena přímo v ribanu a což je skvělé pro získání maximální ochrany krku a zároveň přinášejí hráčům větší komfort při nošení. Mnohá z riban jsou navíc vybavena aktivními složkami pro odvod vlhkosti a zápachu a některá jsou dokonce vybavena dodatečnou ochranou proti proříznutí zápěstí. U těchto chráničů krku brzy zapomenete, že je vůbec máte na sobě.
Chránič krku je důležitou součástí hokejového vybavení, kterou by měl každý hráč vzít v úvahu. V našem katalogu naleznete mnoho prověřených chráničů, které mohou zachránit váš život. Já osobně, jako majitel 5cm jizvy od brusle na spodní části brady, vám mohu potvrdit, jak důležité je mít kvalitní chránič krku, který zabrání/odrazí letící brusli od rizikového místa.
Mohlo by vás zajímat
7 komentářů: „Jak vybrat hokejový chránič krku“
-
Jako vzdy pecka clanek, dekuji za upozorneni, jdu mladymu jeden nakrcnik hned koupit
-
Rádo se stalo 🙂
J.T -
Nakrcnik je potreba, nikdy sem nechápal proc se od 18 nemusi pouzivat, za me logické pravidlo
-
U nas v hobby soutezi to nebude povinné, ale stejne jsem chtel poridit nove ribano, tak rovnou vezmu s nakrcnikem jako bonus
-
Ja koupil u hejduka aycane, maji to jako jediny u nas a je to super matros
-
Nakrcnik je potreba, ja bych zavedla i povinné mřížky pro dospele
-
Brzy o této značce budeme také informovat, je to vážně luxus.
J.T
Napsat komentář