Jak jistě víte, hokejka musí být omotaná páskou, aby dokázala správně plnit svou funkci. Jakou pásku použít a jak omotat hokejku se pokusím vysvětlit v tomto článku. Pro omotání hokejky slouží speciální hokejové pásky. Hokejové pásky stejně jako celá hokejová výstroj mění svoji podobu v závislosti na módních trendech. Páska je ozdobou hokejky, díky které může hokejista zvýraznit svou hokejku. Hokejová páska patří do inventáře hokejisty relativně krátkou dobu. Kdo byl vynálezcem hokejové pásky není známo, ale místně je připisováno do kolébky hokeje, Kanady. V moderním hokeji je tento doplněk naprosto nepostradatelný. Hokejová páska slouží jako ochrana hráčovi hokejky, díky které prodlužuje její životnost.
Jak omotat hokejovou čepel
Jak se správně omotává čepel hokejky? Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď. Mezi hráči je to 50:50. Část hráčů obaluje hokejky od patky po špičku, druhá část zase od špičky po patku hole. Pokud se zeptáte deseti hokejistů jak omotat hokejku, bude každý tvrdit něco jiného. Na tom důležitém se však shodnou. Kvalitně omotaná čepel je základ. V našem článku TOP 4 omotání hokejky, najdete nejčastější styly omotání, které využije 99% hráčů. Ať už si vyberete jakékoliv omotání, držte se těchto pravidel.
- překryv pásky musí být rovnoměrný
- ukončete omotání za hranou hole, ne uprostřed
- po omotání přitlačte pásku k hokejce
Já osobně omotávám čepel od patky, resp. začínám cca 1 cm od hrany patky. Rovnoměrným tahem nanáším pásku až přes špičku, kde slepím konce pásky k sobě a pomocí nůžek zastřihnu pásku po obvodu špičky čepele. Po omotání vezmu puk, a ve směru od patky několikrát hůl hranou puku přejedu. Tím se páska lépe přichytne k čepeli a působí pevněji. Mnoho hokejistů pro stejný efekt používá speciální vosk na čepel.
Nejlepší pásky na hokejku
Jak omotat rukojeť hokejky
Žerď hokejky (rukojeť), je horní část hokejky, na které hokejisté tvoří tzv. špunt. Toto místo je po celou dobu skryto pod hokejovou rukavicí, skrz kterou je hokejka ovládána. Je to tedy důležitá spojnice mezi hráčem a hokejkou. Omotání žerdi hokejky se věnujeme dopodrobna v článku jak vytvořit optimální koncovku hokejky, kde se mimo jiné dozvíte, jaké jsou možné typy omotání, či jiné alternativy. Pro omotání koncovky hole můžete použít více klasickou pásku na hokejku, speciální grip pásku nebo gumové koncovky.
Já si špunt tvořím takto: Pásku na hokejku přiložím ke konci hole a pětkrát omotám pásku dokola na stejném místě. Po pátém kolečku pásku netrhám, ale šikmým pohybem ji dále odmotávám tak, aby se mi jednotlivé vrstvy překrývali v polovině a nikde nevznikl volný prostor. Takto omotám pásku do vzdálenosti cca 10 cm od konce hole.
Pásky na rukojeť
Barevné hokejové pásky, móda nebo výhoda proti brankáři?
Myslíte si, že páska o ničem nerozhoduje? Omyl. Barevné podněty mohou rozptylovat brankáře. Tím že se v okolí brankoviště mihne barevná páska, vyvoláte u brankáře podmíněný reflex, (nutnost podívat se co to bylo) a tím můžete rozptýlit jeho pozornost, což může vést k určité výhodě. Na druhou stranu, pod jakou barvu nejlépe schováte puk? Pod černou, černá hokejová páska je nejpoužívanější barevnou páskou vůbec. Černá barva pásky v kombinaci s pukem může opticky skrýt puk na krátký časový úsek a tím dodat hráči výhodu pro moment překvapení.
Tak či tak, barevné hokejové pásky nejsou v hokeji nic neobvyklého. Mezi profesionály jsou často využívané v rámci podpory boje s nemoci, uctění památky, či vzdání holdu při speciálních zápasech. Závěrem jedna rada. Pokud se vám zdá, že vám omotávka koncovky (žerdi) příliš lepí, není nutné ji měnit. Postačí ji posypat dětským pudrem, který se přichytí na lepidlo a vy můžete dál hrát. Nezapomeňte, je důležité vědět jak omotat hokejku, ale i kdy nastal čas pro její omotání. Bez kvalitně omotané hole nelze podat dobrý výkon.
Napsat komentář