Hokejové chrániče loktů patří mezi menší, avšak velmi důležité hokejové chrániče. Ať už hrajete kontaktní, nebo bezkontaktní hokej, hokejové lokty musíte mít. Oblast loktů je vystavena vysokému riziku úrazu při každém pádu, nebo nárazu do mantinelu. Je tedy potřebné tomuto riziku předejít. Jednotlivé lokty se mezi sebou příliš neliší. Skelet je vyrobený z velmi tvrdého, lisem upraveného plastu, který je anatomicky tvarován, aby seděl na lokti hráče. Rozdíly jsou zejména v hmotnosti, designu, vnitřní výstelce a systému upínání k ruce. U hokejových loktů nedochází k rychlému opotřebení jako je tomu u bruslí nebo poškrábání, jako u hokejové helmy. Jejich výběr je tak výběrem na několik let.
Jak vybrat hokejové chrániče loktů
Pro správný výběr chrániče loktů je dobré znát výšku hráče a za pomocí tabulky velikostí daného výrobce porovnat uvedenou výšku s definovanými velikostmi. U některých značek hokejové výstroje můžete v tabulce velikosti porovnat i délku paže. Ta však většinou slouží jako doplňkový parametr pro potvrzení velikosti. Hokejové chrániče loktů nejsou viditelnou částí hokejové výstroje. Svou ochrannou funkci plní schované pod hokejovým dresem a tak se nemusíte zabývat jejich designem. Na co by se měl hráč při výběru soustředit, je ochrana a systém uchycení chrániče k paži. Ochranná funkce je v základu u všech loktů stejná. Velký tlakem lisovaný chránič kryje loketní kloub a oblast okolo. Další ochrana jednotlivých zón závisí na výkonnostní úrovni chrániče. Jaké zóny mají hokejové chrániče loktů?
Hokejové chrániče loktů – zóny
- Ochrana paže – navazuje na chrániče ramen, často s výřezem dle dané řady chráničů
- Ochrana bicepsu – chránič, který chrání biceps proti přímému úderu
- Loketní chránič – chrání loketní kloub při pádu, nebo nárazu. Dříve se využíval měkký chránič, který byl velmi pohodlný, ale časem byl nahrazen tvrdou skořepinou, která je více odolná a bezpečná.
- Chránič předloktí – chrání oblast paže, mezi loktem a rukavicí. Někteří hráči preferují delší chránič předloktí s větší ochranou, jiní zase kratší pro větší mobilitu
- Vnitřní vložka – poskytuje extra vycpávku a pomáhá eliminovat vlhkost v chrániči
Osobně všem hráčům doporučuji kupovat lokty společně s chrániči ramen a to ve stejné značce a řadě. Proč? Každá výkonnostní řada a každá značka má menší či větší odchylky ve výstroji. V tomto případě se může jednat o odchylku střihu, kdy vám v případě, kdy např. máte lokty ccm Tacks a k nim chrániče ramen Bauer Vapor, může vzniknou kvůli odlišnému střihu mezi chrániči mezera, která vás během hry vystavuje nebezpečí. Pokud si pořídíte jednu řadu chráničů, tedy například ramena Bauer Vapor a lokty Bauer Vapor z dané sezóny, máte jistotu, že zde volný prostor nevznikne. K výběru loktů máme na našem webu sepsaný návod – jak vybrat chrániče loktů, který vám jistě usnadní výběr.
Jak vybrat dětské chrániče loktů
Dětské chrániče loktů nemusí mít tolik ochranných prvků, jako je tomu u seniorských modelů. Kontakt mezi hráči v dětské kategorii není tak silný, aby bylo nutné chránit lokty karbonovými směsi a pod. Při výběru chráničů loktů pro děti dbejte na to, aby chránič perfektně držel na ruce – neklouzal po ruce, nebránil dítěti v pohybu, či práci s holí a byl pohodlný. Dítě potřebuje pro svůj rozvoj ničím neomezovaný prostor, tedy se ideálně cítit „jako v bavlnce“. Nekupujte dítěti větší chrániče s tím, že do nich doroste. Pokud řešíte vysoké náklady spojené s hokejovou výstrojí, můžete zkusit zapátrat na hokejovém bazaru, kde lze sehnat kvalitní výstroj za rozumné peníze.
Výběr chráničů loktů podle tvaru
Hokejové chrániče loktů lze vybírat i na základě jejich tvaru. Velké značky, jako CCM a Bauer obvykle nabízejí tři řady loktů, které jsou uzpůsobené dle typů hráčů. Pro přehlednost jsme pro vás připravili malý přehled.
- Lokty Bauer Vapor / CCM Quicklite / Warrior Covert – U těchto loktů najdete spíše užší střih chrániče, který je který nezabírá příliš místa
- Lokty Bauer Supreme / CCM Tacks – Anatomický, přirozený střih v podstatě kopírující tvar lokte
- Lokty Bauer Nexus / CCM Jetspeed –Hluboký střih, robustní, ideální pro hráče s širší paží
Kdy je nutné pořídit nové chrániče loktů
I hokejové chrániče loktů mají svojí životnost. Tak jako u ostatních částí hokejové výstroje zde dochází k opotřebení, které bude časem neúnosné. Mezi nejčastější důvody k výměně chráničů patří zteřelé švy, které drží plastový chránič pohromadě. Některé hokejové obchody nabízejí obnovu, či opravu švů, otázkou však je, v jakém stavu je zbytek chrániče. Druhým nejčastějším důvodem pro výměnu je prasknutí chrániče. Prasklý chránič splnil svou funkci. Náraz, který dokáže prasknout plastovou skořepinu by vám jistě způsobil zranění, které byste léčili dlouho. Hokejové chrániče loktů je nutné vyměnit, i když je chránič jen drobně naprasklý. I malá prasklina výrazně změní strukturu chrániče a v případě opětovného nárazu může napáchat větší škody.
Jak uchytit hokejové chrániče loktů
K uchycení chráničů na lokty slouží flexibilní pásky, které jsou zakončeny suchým zipem. Prozatím nikdo nepřišel s dokonalejším způsobem, jak lokty fixovat na paže a tak se mezi značkami liší pouze v materiálu, šířce pásu, či jejich počtu. Klasické chrániče na lokty mají dva pásky, jeden v horní a druhý ve spodní části chrániče. U některých značek je uvnitř zabudovaný třetí pás, či neoprenový/protiskluzový pásek. Nastavení je vždy individuální, zde píše záleží na hráči, jak moc chce mít lokty fixované.