-
Lapačka CCM Axis F9 SR
-
Lapačka CCM Axis XF SR
-
Lapačka CCM Axis F5 JR
-
Lapačka CCM Axis F9 INT
-
Lapačka CCM Eflex 5 SR
-
Lapačka CCM Eflex 6.9 SR
-
Lapačka CCM Eflex 6 SR
-
Lapačka CCM Axis 2 SR
-
Lapačka CCM Axis 2.5 JR
-
Lapačka CCM Axis 2.9 INT
-
Lapačka CCM Axis 2.9 SR
-
Lapačka CCM Eflex 6.9 INT
-
Lapačka CCM Axis F5 SR
-
Lapačka CCM Axis XF INT
Funkce brankářské lapačky
Brankářská lapačka je prodloužená ruka brankáře. Kvalitní brankářská lapačka dokonale sedí na ruce, chrání ruku před střelami, nepadá z rukou, a je dokonale pružná. Funkce lapačky se za dobu její existence nezměnila. Jejím úkolem je zachytit letící kotouč dříve, než se dostane do brány. Co se však jistě změnilo, jsou její parametry. Se stále se zrychlujícím tempem hry a spolu s rychlejšími střelami, je brankář doslova ohrožován častou střelbou. Tomu se musela lapačka, resp. její materiály přizpůsobit. Dnes jsou lapačky výrazně odolnější, obsahují dostatek ochranných materiálů, které chrání ruku brankáře a poskytují mu dostatečnou flexibilitu, díky které může pružně zachytávat puk.
Jak vybrat brankářskou lapačku
U brankářů je obvyklé, že si pořizují nejen lapačku, ale v tzv. setu i vyrážečku. Set lapačky s vyrážečkou je většinou cenově zvýhodněn, ale jste limitováni napárovaným kusem. Nejdůležitějším parametrem pro výběr brankářské lapačky je velikost. Velikostně dělíme lapačky na youth, tedy dětská velikost, dále junior, určená pro žáky, intermediate pro dorost a konečně senior pro dospělé brankáře. Velikost vybíráme dle velikosti dlaně brankáře, nemusíme se tedy zaměřovat na věk. Výrobci brankářské výstroje zveřejňují aktuální tabulky velikostí, které upravují dle dané kolekce. Pokud tedy znáte své parametry, bude výběr velikosti hračka. Změřit si velikost dlaně zvládnete pohodlně v teple domova. U lapaček měříme ruku od zápěstí ke špičce prostředníku. Výslednou cifru porovnáme s danou tabulkou velikostí a máte vybráno.
Jak vybrat lapačku pro dítě
Dětské lapačky jsou v porovnání se seniorskými značně ochuzeny o top materiály a jejich výběr je také značně omezen. Nalézt dětskou lapačku tak nemusí být snadné. Zde důrazně doporučuji vybírat pouze na základě velikosti rukou brankáře a neřídit se pravidlem, že dítě musí mít dětskou lapačku. Velmi často se setkáváme s tím, že má dítě větší ruce, které krčí v malé lapačce, nebo naopak menší ruce ve velké seniorské lapačce, která mu padá z rukou. Dětská brankářská lapačka musí přesně sedět a vyhovovat jeho potřebám. Pokud nejste spokojeni s nabídkou, kterou vám předloží lokální prodejce brankářské výstroje, nebo se vám zdá cena příliš vysoká, můžete prozkoumat hokejové bazary, kde se často nabízejí zachovalé lapačky za zlomek původní ceny. O nákupu je vhodné se také poradit s trenérem brankářů, či nestranným odborníkem na hokejovou výstroj. Na hokejman.cz jsme pro vás připravili několik manuálů, které vám s nákupem pomohou. Začít můžete u článku jak vybrat lapačku.
Které hokejové značky vyrábí lapačky?
- CCM
- Bauer
- Vaughn
- Brian´s
- Warrior
Výkonnostní úroveň lapačky
Druhým krokem při výběru lapačky je volba výkonnostní úrovně. Výkonnostní úroveň definuje, pro jaký typ brankáře je daná lapačka určena, či pro jako frekvenci chytání je vhodná. Výkonnost dělíme do tří kategorií. Amatérské/ hobby vyrážečky jsou určeny brankářům, kteří chytají 1-2x týdně. Tyto lapačky poskytují základní ochranu a jsou vyrobeny z jednodušších materiálů. Díky tomu je cena nízká. Poloprofesionální vyrážečky jsou střední cestou, mezi výkonem a cenou. Vhodná bude pro všechny brankáře s frekvencí chytání 3-5x týdně. Poslední úroveň se často označuje jako PRO. Profesionální lapačky jsou určeny ke každodennímu chytání a jejich cena je nejvyšší. Úroveň ochrany a využití nejmodernějších materiálů však uchvacuje nejen profesionální brankáře a tak jsou často v hledáčku i mezi hobby brankáři.
Kdy je nutné pořídit novou lapačku
Kdy nastane čas na výměnu lapačky? Životnost se liší v závislosti na jejím užívání a samozřejmě zacházení. Pokud je lapačka příliš měkká, že cítíte každý náraz puku, po kterém vás brní prsty, nebo je na lapačce viditelný defekt, který se bude zvětšovat, nastal „ten moment“. Ano, pro mnoho z nás je loučení těžké, ale ochrana zdraví je přednější. U lapaček velmi často dochází k prasknutí ochranných desek, protržení vnější kůže, či prasknutí švů. Některé defekty je možné opravit u specialistů, ale to jen v případě, že ostatní části lapačky vypadají dobře. Pokud si pořizujete lapačku z bazaru, dobře si zkontrolujte všechny části. Často slýcháme o koupi zdánlivě zachovalé lapačky s nekvalitním středem, či vlastní úpravou, která ji prakticky zničila.
Jaký zvolit Gard
Co je to Gard a proč se u brankářů používá? Pojem Gard definuje, na jaké ruce bude lapačka nasazena, tedy na jakou stranu brankář chytá. Pro označení používáme anglické Full Right a Regular. Označení Regular znamená, že brankář drží lapačku v pravé ruce, naproti tomu označení Full Right, často označován jako opačný gard, označuje držení lapačky v levé ruce. Nemusíte se však děsit, prodejce vám jistě rozdíl vysvětlí i na prodejně.
Desinfekce brankářské lapačky
Znáte ten pocit, kdy si po tréninku vydrhnete ruce a ony jsou i přes to po chvíli cítit? Ruce brankáře se během výkonu velmi potí a pot částečně zůstává ve výstroji. I když se výrobci výstroje snaží a do lapaček přidávají technologie, které aktivně bojují se zápachem, je tento boj bez vaší pomoci předem prohraný. Obecně se příliš nedoporučuje lapačky prát. Jednotlivé části lze do pračky přidat, ale jako celek rozhodně ně. Pro boj s bakteriemi a plísní, která se zde tvoří je vhodné pravidelně používat desinfekční prostředky na hokejovou výstroj. Tyto speciální prostředky likvidují zápach a přidávají vůni, která vám bude jistě příjemná. Vyhněte se kožním nemocem, či zápachu, který není příjemný vám, ani okolí. Desinfikujte si pravidelně lapačku!