Chcete se prohánět po zamrzlých jezerech, či otestovat plochu na zimním stadiónu? Pak budete potřebovat brusle na led. Bez kvalitních bruslí si jízdu neužijete. S námi si ideální brusle vyberete raz, dva. Zvolte vhodný typ dle vašich preferencí a můžete vyrazit.
Jaký typ bruslí hledáte
Vyberte si brusle dle značky
Máte oblíbenou značku bruslí? U nás jsou brusle řazeny dle výrobců, stačí si vybrat.
Potřebujete poradit s výběrem bruslí?
Vybrat brusle na led není jen tak. Před výběrem je vhodné znát svou velikost chodidla, předpokládanou frekvenci bruslení a samotný účel. Chcete brusle na rybník, se kterými budete jezdit dvakrát do roka? Postačí vám běžné zimní brusle. Budete hrát i hokej? Pak je vhodné vybrat hokejové brusle. S výběrem bruslí vám pomůže náš článek Jak vybrat brusle a další články na našem blogu.
Nejnovější brusle na trhu
Historie bruslí
První historické zmínky o „kostěných bruslích“ se datují v tisících let před našim letopočtem. Ty „novější“, resp. s kovovým ostřím, se datují asi 200 let před naším letopočtem a pocházejí ze Skandinávie. Původní brusle se k botám připevňovaly pomocí řemínků. Po přechodu na „moderní“ ostření dvou břitů se žlábkem, bylo možné používat brusle bez hůlek, tedy se na bruslích odrážet.
V roce 1846 byly ve Philadelfii vynalezeny celokovové brusle ( vynálezce Bushnell), které se k botám připevňovali ze stran pomocí šroubovacího mechanizmu. Tento skok ve vývoji dostal brusle už jen krůček od jejich novodobé podoby. Kdo byl tím skutečně prvním, kdo dal podobu hokejovým bruslím, není známo, resp. máme mnoho záznamů, které se nazývají prvními. Pro nás je však stěžejní rok 1927, kdy firma Bauer (Bauer Skates Company) začala produkovat sériové hokejové brusle napevno spojené s botou. Tato první brusle brusle byla později zaznamenána jako brusle Bauer Supreme.
Top články o bruslích
Brusle CCM Tacks XF PRO – FEEL POWERFUL, FEEL COMFORTABLE, FEEL MORE
Nejlepší hokejové brusle 2024
Jak dítěti zavázat brusle
Jak vybrat vložky do bruslí
Z čeho se skládá brusle ?
Brusle jsou sportovním vybavením, které umožňuje klouzavý pohyb po různorodém povrchu. Obecně lze brusli rozdělit na dvě části – bota a konstrukce, která pohyb umožňuje. Bota, obvykle vyrobena z technického nylonu, nebo tvarovaného kompozitu, s pevnou plastovou špičkou. V některých případech se na výrobu používá syntetická kůže. Pro snadné nasazení brusle je v přední části umístěn „jazyk“, který je flexibilní. K zavazovaní bruslí slouží hokejové tkaničky, které jsou vedeny v ocelových okách. Vnitřní část brusle bývá kryta vodoodpudivým a rychleschnoucím materiálem, který vytváří potřebný komfort. Samozřejmostí jsou výstelky v oblasti kotníku a dalších choulostivých místech, nejčastěji z funkční pěny.
Druhá část brusle, konstrukce, je spodní část, skládající se z holderu (držák nože) a samotného nože. Holder může být s bruslí napevno spojen (obvykle základní brusle na led). Vyšší modely je možné od brusle oddělit, případně vyměnit. Více informací o holderech si můžete přečíst v článku Co je holder. Nůž, anglicky runner, nebo blade, je označení pro ocelový břit, který je zasazen do holderu. Díky noži máte možnost hýbat se po ledové ploše. Hokejové nože jsou nejdůležitější částí brusle.
Nezapomeňte, nové brusle na led jsou od výrobce dodávány nenabroušené a je tedy nutné je před prvním bruslením nabrousit. Tématu broušení bruslí jsme se v maximální míře věnovali v článku Broušení bruslí. Pokud jste pravidelní bruslaři, jistě víte, že se o brusle musíte starat. V článku Údržba hokejových bruslí, jsme pro vás připravili několik tipů, jak na to.