-
Maska Bauer NC 950 S21 SR
-
Maska Bauer NC 940 S21 JR
-
Maska Bauer NC 940 S21 SR
-
Maska Bauer Profile 930 S20 JR
-
Maska Bauer 960 NC S20 SR
-
Maska Bauer NME One NC S22 SR
-
Maska Bauer Profile 930 S20 SR
-
Maska CCM Axis XF SR
-
Maska Bauer Profile 930 S20 YTH
-
Hokejbalová maska Mylec MK3 Ultra Pro II
-
Maska Winnwell Street Hockey
-
Maska CCM Axis F5 YTH
-
Maska CCM Axis F5 JR
-
Maska CCM Axis F5 SR
-
Maska CCM Axis A1.5 JR
-
Maska CCM Axis F9 SR
-
Maska Bauer 930 S24 YTH
-
Maska Bauer 930 S24 JR
-
Maska Bauer 930 S24 SR
-
Maska Bauer 960 S24 SR
-
Brankářská helma CCM 7000
Hokejová helma pro brankáře
Brankářská helma, nebo-li maska je zcela odlišná od hráčských hokejových helem. Úkolem brankářské masky je ochránit hlavu brankáře před střelou pukem, či nárazem. Z hokejové historie víme, že úraz hlavy byl u brankářů na denním pořádku. Proto se již od počátků objevovaly hokejové masky, které alespoň částečně chránili obličej brankáře. Tyto modely však byly na míle vzdálené od dnešních helem pro brankáře, které jsou atestované, tedy bezpečné pro hlavu brankáře. Brankářská maska se skládá ze tří částí. Hlavní část masky, zadní lebeční ochrana a mřížka. Každá část plní jiný účel, pro který byla vytvořena. Hlavní a největší část masky je vyrobena ze skelných vláken, epoxidové pryskyřice, kevlaru, uhlíkových vláken, či kapron nylonové pryskyřice. Záleží vždy na výrobci a dané výkonnostní úrovni masky, jaké materiály jsou pro ni použity.
O pohodlné usazení hlavy v masce se starají vnitřní výstelky, které nejsou na rozdíl od hráčské helmy umístěny po celé vnitřní části, ale pouze ve vybraných místech. Díky tomu je brankářská maska značně odlehčena. Kouzlo přichycení masky k hlavně spočívá v zadní části, kde je lebeční chránič uchycen na gumových páscích, které libovolně upravíte tak, aby vám maska držela na zvoleném místě. V přední části pak naleznete podbradek, který fixuje spodní část masky k bradě. Pásek pod bradou, který vídáme u hráčských helem zde budete hledat marně.
Výběr brankářské masky
Brankářská maska chrání vaši hlavu, a proto byste rozhodně neměli při jejím výběru sázet na náhodu. Rizika jsou opravdu veliká. Na našem webu jsme pro všechny čtenáře připravili článek jak vybrat brankářskou masku, který vás výběrem provede krok po kroku. Na co se musíte zaměřit? V prvním kroku vyberte správnou velikost, kde stejně jako u ostatní brankářské výstroje naleznete označení youth, junior a senior. U dobrých prodejců jsou informace o velikosti, či tabulka velikosti uváděny přímo u produktu. Druhým krokem vyberete výkonnostní úroveň. U masek nejčastěji naleznete výkonnostní označení pomocí číselné řady výrobce a variantu PRO, která je určena profesionálním a nejnáročnějším brankářům. V posledním kroku vybíráte design, který je buď vytvořený výrobcem, nebo tzv. uni, což je bílá barva, na kterou lze provést individuální nástřik designu. Mezi nejoblíbenější výrobce masek dlouhodobě patří:
- Bauer
- CCM
- Rey
- Vaughn
Dětská brankářská maska
Výběr dětské masky není nijak těžký, ale vždy doporučujeme dvakrát přeměřit obvod hlavy, který porovnáte s tabulkou velikostí daného výrobce brankářských helem. Nejdůležitějším faktorem, na který byste se měli zaměřit je ochrana. Děti se často rozhodují na základě designu, který může být sice poutavý, ale na funkci, či bezpečnost nemá vliv. Před nákupem si ověřte, zda má mřížka potřebnou bezpečnostní certifikaci, se kterou bude moc mladý brankář nastoupit k zápasu.
K čemu se brankářská maska nehodí
K čemu brankářská maska neslouží? Ano, rozumný člověk si poklepe na hlavu a řekne si, že přeci slouží jen na hokej, ale na internetu najdete mnoho zmínek o využití masky při jiných extrémních sportech. Zde se vystavujete vy, nebo vaše dítě riziku ohrožení zdraví. Samozřejmě ji můžete využít pro hokejbal, či florbal, kde bude splňovat dané bezpečnostní předpisy.
Nebezpečná hokejová maska
Kdy je maska doslova nebezpečná? Za nebezpečnou ji můžeme považovat v případě, že neplní ochranou funkci, tedy nedokáže ochránit hlavu brankáře. To může nastat v případě, že je na helmě prasklina, chybí některý z ochranných prvků, či její velikost neodpovídá hlavě brankáře. Ve všech případech je nutné brankářskou helmu vyměnit. Praskliny na masce nelze nijak opravit ani zalepit, aby se dosáhlo původního plnohodnotného stavu. Skořápka musí být z jednoho neporušeného kusu, jinak nebude plnit svou funkci.
Desinfekce brankářské masky
Co je pro hokejovou výstroj typické? Neustále se tvořící zápach. Ano, všichni to známe. Zpocená brankářská výstroj je ideálním líhništěm pro bakterie a plísně se kterými je nutné neustále svádět aktivní boj. Jak na to? My na Hokejman doporučujeme desinfekční prostředky, které jsou speciálně vyrobené pro potřeby hokejistů. Snažíme se pravidelně aktualizovat seznam námi odzkoušených deodorantů, které vám pomohou. Pokud narazíte na nějaký, který bude fungovat a v našem seznamu chybí, neváhejte se nám ozvat.
Jak vybrat mřížku na brankářskou masku
Mřížky na brankářskou masku se vyrábějí ve dvou provedení. Standard a Cat Eye. Jak už název vypovídá, mřížka standard je osazena na většině masek v základu a tak je využívána největším procentem brankářů. Cat Eye je upravená mřížka, která má dva větší otvory ve tvaru kočičích očí, tedy nabízejí lepší rozhled. Bohužel nejsou povoleny pro dětské helmy a obecně juniorské soutěže. Existují však úpravy, kdy i mřížka Cat Eye má certifikaci HECC pro juniorské soutěže. Doporučujeme tedy před nákupem tento fakt ověřit.
Speciální nástřik na brankářskou masku
Tak jako brankáři v NHL i vy můžete mít svůj originální nástřih na hokejové helmě a výrazně se tak odlišit od řady jednobarevných masek. Co je k tomu potřeba? Zejména najít vhodného airbrushera, který se na masky specializuje. Metoda Airbrush nástřiku vyžaduje ruku umělce, který promítne váš návrh na masku. Životnost tohoto nástřiku závisí na počet headshotů, které do masky obdržíte, ale i způsob, jakým se k masce budete chovat. Zejména během přepravy výstroje je vhodné ponechat masku mimo tašku, nebo ji vozit ve speciální kapse.
Ochrana krku brankáře
I když moderní brankářské masky skvěle chrání, je vhodné jejich ochranu ještě vylepšit. Řeč je ochraně krku. Krk brankáře může být často zcela nechráněn, a proto se doporučuje přidání extra závěsné plexisklo, které je volně uchycené pod maskou. Plexi chrání přední i boční náraz pod brankářovou maskou. Toto plexi nepatří na rozdíl od nákrčníku k povinné výbavě brankáře, ale věřte, že vám může zachránit život. Je na každém brankáři, zda si zvolí větší bezpečnost, nebo pohodlí.